نالتركسون چیست و چه كارى انجام مى دهد؟

شنبه 24 فروردین 1398 07:35 ب.ظنویسنده : زهره فرهنگیان

 

نالتركسون چیست و چه كارى انجام مى دهد؟ 
امروز مصرف كنندگان موادمخدر كه مى خواهند براى درمان خود  اقدام كنند با اولین واژه اى كه براى درمان اعتیاد خود مواجه می شوند واژه سم زدایى است، كه این نظریه از نظر كنگره٦٠ كاملاً مردود اعلام شده است و معتقد است، بیمارى اعتیاد مسمومیت مزمن نیست، بلكه جایگزینى مزمن است. 
انجام عمل سم زدایى، داروهاى مخصوص به خود را دارد كه در اصطلاح پزشكى به آن ها آنتاگونیست گفته مى شود و مهمترین آن ها نالوكسان و نالتركسون مى باشد. داروهاى آنتاگونیست، مستقیماً روى موادمخدر و اثرات آن ها تاثیرى ندارند، عملكرد این داروها به این صورت است كه از طریق اتصال به گیرنده هاى عصبى، از جذب و یا اتصال مواد افیونى یا مواد نظیر آن به گیرنده هاى عصبى نظیر (مو) جلوگیرى مى كنند. در این حالت، هر مقدار موادمخدر مصرف و وارد بدن شود، هیچ گونه تاثیرى نخواهد داشت، و اینكه نالتركسون باعث ایجاد تنفر نسبت به موادمخدر و مصرف آن شود، حقیقت ندارد. 
نالتركسون هرگز چنین كارى نمى كند، تنها تاثیر آن این است كه شخص مصرف كننده اطمینان دارد كه هر قدر مواد مصرف كند نشئه نمى شود و از سوى دیگر هم زمانى مصرف نالتركسون با مواد مخدر می تواند منجر به مرگ هم بشود.
هر زمان كه مصرف نالتركسون قطع شود، دوباره میل به مصرف مواد مخدر وجود خواهد داشت، حتى مصرف بیشتر.
زمانى كه اثر نالتركسون در بدن وجود دارد، اگر شخص موادمصرف كند، به دلیل عدم جذب مخدر توسط گیرنده ها، سطح مرفین خون بالا رفته و مى تواند منجر به وضعیت خطرناك شود. نالتركسون همانگونه كه از اتصال مواد افیونى و مواد مشابه آن به گیرنده ها جلوگیرى مى كند از جذب مخدرهاى طبیعى تولید شده در بدن نیز جلوگیرى مى كند و در زمان مصرف نالتركسون، شخص دائماً در حال خمارى مزمن مى باشد. از كاربردهاى مفید نالكسان یا نالتركسون مى توانیم به استفاده از آن ها در زمان مصرف بی از حد مواد مخدر یا به اصطلاح (اوُردوز) كه مى تواند منجر به مرگ شود، اشاره كنیم.

برچسب ها: کنگره 60 ، درمان اعتیاد ،
آخرین ویرایش: شنبه 24 فروردین 1398 07:39 ب.ظ

 
چهارشنبه 11 اردیبهشت 1398 04:32 ب.ظ
چقدر ما در اشتباه بودیم خدا شکر با کنگره اشنا شدیم
یکشنبه 25 فروردین 1398 11:30 ق.ظ
به امید روزی که اشتباهات رایج درمان اعتیاد به طور کامل برطرف بشن و همه ی کسانی که با این بیماری درگیر هستن با کنگره 60 بهترین و تنهاترین مرکز درمان این بیماری آشنا بشن.
بسیار عالی بو خانم زهره ی عزیمون.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic