برداشت از سی دی هزینه

شنبه 26 مرداد 1398 06:25 ق.ظنویسنده : همسفر محبوبه

 


 در سی دی قبل مهندس فرمودند " ما به این دنیا آمده ایم که خودمان را آدم کنیم ، نیامده ایم که دیگران را آدم کنیم " ابتدای این سی دی با این سخن استاد آغاز می شود که " در گردش ایام به این مرحله رسیدیم که ابتدای امر خاندان خود را هدایت کنیم " ما انسان ها باید در رفتارهایمان بالانس ایجاد شود ، یعنی اینطور نباشیم که فقط خودمان را ببینیم و بی تفاوت نسبت اطرافمان و نه از آن طرف بام بی افتیم و تمرکزمان روی دیگران باشد ، اگر توانستیم اینگونه رفتار کنیم یعنی تعادل داریم . 
در اینجا از کلمه هدایت استفاده می شود ، پس وظیفه ما در برابر خانواده تنها هدایت و نشان دادن مسیر به آنها با کمترین کنش و درگیری هست . مبحث خانواده در کنگره 60 همیشه حائز اهمیت بوده و در این سی دی مجدد مهندس به ما یادآور می شود که بایستی روابطمان را در خانواده سالم کنیم . محبت بین اعضای خانواده برقرار باشد و این محبت بدون هزینه بوجود نمی آید ، محبت با سخن چینی ، زبان بازی و حرف تنها بوجود نمی اید باید در عمل هم نشان داد . هر چه از خوب و بد می خواهیم بدست آوریم هزینه دارد و البته هزینه راه اشتباه بسیار بیشتر و سنگین تر است ، مثلا می خواهیم دشمنی کنیم ، هزینه دشمنی چیست و در قبال چه چیزی بدست می آوریم؟ 
انسان عاقل همیشه سبک و سنگین می کند ، ببیند در قبال چیزی که می خواهد بدست آورد چقدر باید هزینه کند اگر ارزش داشت  آن کار را انجام دهد . محبت هم هزینه دارد ، هزینه مادی ، معنوی ، عاطفی و... . اگر میخواهم به اعضای خانواده ام محبت کنم باید در عمل هم نشان دهم ، باید از خودگذشتگی داشته باشم و وقتی این هزینه را دادیم آنوقت پاداش خود را دریافت می کنیم ، یکی از خصلت های راه درست اینست که اگر هزینه راه را در یک کفه باشد و آنچه بدست می آوریم در کفه دیگر ، یقینا آنچه بدست می آوریم بسیار سنگین تر از آنچه از دست می دهیم . مثل همین آمدنمان به کنگره که هزینه دارد اما چه بدست می اوریم ! 
هدایت کردن خاندان هم هزینه دارد ، و کمترین هزینه آن اینست که ابتدا خود آموزش ببینیم و مشکلاتمان را حل کنیم ، اصولا شخصی که رهبری و هدایت گروهی را به عهده می گیرد خود داناتر از آن افراد است . وقتی توانستیم روابطمان را در خانواده درست کنیم ، آنوقت از مرز خانواده عبور می کنیم و می توانیم از این نور به دیگران هم ببخشیم مانند یک راهنما،  سپس چون خورشیدی کوچک دور دست ها رو هم روشن کنیم ، همان طور که جناب آقای مهندس، از تهران شروع کردند اما ما در شهرستانها هم از این نور و علم استفاده می کنیم . این ها مراحل پیشرفت انسان است و بایستی همیشه ظرف وجودی خود را بالا ببریم تا بتوانیم بوسیله نوری که در اختیارمان قرار داده اند روشنایی بخش باشیم نه اینکه اتش سوزی راه بیندازیم .
 مبحث بعد راجع به نیروهای درون و بیرون بود که بایستی با هم منطبق باشند و انسان تنها موجودیست که صورآشکار و پنهان زیادی دارد . هر چه این انطباق بیشتر ، ارامش بیشتر ، حس قوی تر ، خوابهای دلچسب تر . یکی از علت های کابوس شبانه همین و حس ضعیف همین موضوع می باشد مثل مصرف کننده ای که بصورت پنهانی مصرف می کند و خیلی از کابوسها را می بیند و یا حس او در اثر مصرف کور می شود و حتی خانواده خود را حس نمی کند چه رسد به لیوان آب . 
 راه صحیح رفتن بسیار سخت است چرا که انسان چیزهای زیادی می خواهد و همیشه دوست دارد بهترین باشد (چه از لحاظ لباس ، چه مقام ، چه ملک و ماشین و ... ) پس مجبور است برای بدست آوردن دست به تزویر و حیله بزند . در خط نیروهای شیطانی حرکت کردن انسان را زشت و کریه می کند و از شکل و شمایل انسانی خارج می کند . 
با احساس خوب اندیشه خوبی در خود بسازیم ، حس خوب داستن یکی از رموز موفقیت است البته در حد تعادل یعنی نه خیلی خوش خیال خوش خیال باشیم که صدماتی برای ما دارد و نه در غم واندوه و ناامیدی به سر ببریم که خود سرچشمه بیماری هاست. 

نمونه سوالات:

 1- اضلاع مثلث خانواده را نام ببرید.
 مرد ، زن ، آنچه بین آنهاست
 2- واژه همسر به چه معناست ؟ 
یکی بودن ، هم اندازه بودن
 3-آیا ایمان آوردن همان مسلمان شدن است ؟
 خیر کاملا متفاوت است
 4- محبت واقعی چگونه است ؟ 
محبت به حرف ، به سخن ، به لمس نیست ، محبت صوری و قراردادی نیست بلکه کاملا هزینه دارد .
 5- پیامد پنهانکاری و منطبق نبودن درون و بیرون چیست ؟ 
کابوس های شبانه و ضعیف شدن حس 
6- آیا نیروها همیشه منفی هستند ؟
 خیر .صفت گذشته در انسان صادق نیست چون جاریست
 7- چه موقع انسان متوجه میشود که راه دوستی و مودت بهتر از دشمنی است ؟ 
وقتی به آن درجه از اگاهی و شعور برسد.
 8- پایه ی حیات را ....... و ....... بنا می کند .
 عشق و ایمان 

تایپ: کمک راهنمای محترم همسفر خانم زهره ، لژیون پنجم.
نگارنده: همسفر محبوبه لژیون پنجم.

آخرین ویرایش: یکشنبه 27 مرداد 1398 07:02 ق.ظ

 
یکشنبه 27 مرداد 1398 07:07 ق.ظ
خیلی ممنون از راهنمای عزیزم، بسیار عالی و آموزنده
امیدوارم که بتونم این آموزش های ناب رو با راهنمایی های عالی شما کاربردی کنم.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic