صورت مسِِئله اعتیاد

یکشنبه 31 شهریور 1398 07:59 ق.ظنویسنده : همسفر محبوبه

 


 

 

به قلم دیده بان محترم مسافر علی خدامی


صورت مسئله اعتیاد

 

وقتی از صورت مسئله اعتیاد صحبت می کنیم، یعنی از اولین خشت بنای علمی کنگره 60 صحبت می کنیم ، کنگره 60 برای بیان کامل موضوع اعتیاد تعریف اعتیاد و چگونگی آن ، بنای عظیمی را ساخته است به گونه ای که اعتیاد دیگر، یک موضوع ساده و در حاشیه نیست

 
شروع سال تحصیلی جدید را به تمامی اعضای کنگره 60 و دانش پژوهان ، تبریک و تهنیت عرض می نماییم .

 کنگره 60 برای 52 هفته سال  ، 52 دستور جلسه مدون دارد که همه ساله لیست آن  در اختیار نمایندگی ها  و اعضای کنگره قرار می گیرد و بر اساس آن ،  هر هفته پیرامون موضوع خاصی گفت و شنود و تبادل نظر صورت میگیرد.

 این موضوعات به گونه ای تنظیم و تدوین شده است که کلیه اطلاعات و یا بخش عمده ای  از نیاز یک مصرف کننده مواد مخدر  به علم و دانش اعتیاد و درمان آن ، که به واسطه آن میتواند به رهایی برسد را ، تامین می نماید.

 در سال جدید که از اول مهر ماه آغاز می شود ، در اولین هفته  ، وادی اول و در هفته دوم صورت مسئله اعتیاد مورد بررسی قرار می گیرد.

 وقتی از صورت مسئله اعتیاد صحبت می کنیم، یعنی از اولین خشت بنای علمی کنگره 60 صحبت می کنیم ، کنگره 60 برای بیان کامل موضوع اعتیاد ، تعریف اعتیاد و چگونگی آن ، بنای عظیمی را ساخته است به گونه ای که اعتیاد دیگر یک موضوع ساده و در حاشیه نیست ، بلکه اعتیاد ، خود یک علم و رشته تخصصی است و جالب تر اینکه برای کامل شدن علوم اعتیاد ، بایستی کلیه علوم و رشته ها به کمک آن بیایند . به عبارت دیگر ، برای درک کامل موضوع بیماری اعتیاد و چگونگی درمان آعتیاد ، به تمامی رشته های علمی ، به نوعی  احساس نیاز می شود .

 و اما صورت مسئله اعتیاد .

اگر بخواهیم به صورت ساده از صورت مسئله اعتیاد بگویم ، ابتدا به ساکن بایستی صورت مسئله  ، یا صورت سوالات مطروحه در این زمینه را تشریح کنیم. چرا مسئله؟ چون یک علامت سوال در اذهان  ، در مقابل اعتیاد چیست ، قرار دارد . پس اعتیاد یک مسئله است .هر مسئله ای هم صورت مسئله دارد . صورت مسئله از تعدادی سوال بی جواب به وجود می آید . صورت مسئله ، یعنی قبل از پاسخ دادن و فکر کردن به جواب ، ابتدا فکر کنیم  که سوال ها دقیقاً چه هستند و ما دنبال چه مجهول  و گم شده ای می گردیم . بایستی با حوصله و دقت کافی تمام اجزای این سوالات را از هم جدا و تفکیک نمائیم تا بدانیم به دنبال چه هستیم . چرا که در غیر این صورت ، نمی دانیم چه می خواهیم و زمانی که ندانیم به دنبال چه هستیم ، تکلیف معلوم است که از کجا سر در می آوریم .

 یکی از مشکلات  اصلی  اعتیاد  تا به حال همین موضوع بوده است . هزاران سوال و مجهول و پرسش و علت  که هیچ کس نتوانست به آنها پاسخی بدهد و نتیجه  آن ، کلاف سر در گمی شد که همه جهانیان را گمراه کرد و هیچ کس نتوانست راهی منطقی برای آن پیدا کند و دست آخر ، از شدت گمراهی ، و نبود آگاهی ، عده ای به جایی رسیدند که گفتند اعتیاد درمان ندارد و عده ای دیگر ،  ادعای درمان اعتیاد را در کوتاه مدت و چند ساعت مطرح نمودند .

 جالب است بدانیم که به همین دلیل  تعریف مشخص ، واضح و کاملی از اعتیاد ارئه نشد و پروتکل درمانی مشخصی نیز برا ی آن مدون نشده بود.

 یکی از مهمترین اقداماتی که موسس کنگره 60 ( نویسنده کتاب عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر و مبتکر روش DST ) قبل از همه اینها انجام دادند ، این بود که  تمام این مجهول ها را به یک مجهول تبدیل نمودند . یعنی بسیاری از سوالات بی ربط  که گمراه کننده بودند را کنار گذاشتند و یک معادله با هزاران مجهول را به یک معادله با یک مجهول تبدیل کردند  و در اینجا بود که اتفاق بزرگی روی داد .

 مجهول و یا ایکس ، درمعادله مذکور این بود که چرا یک فرد هر قدر تلاش می کند و با هر شیوه و متدی که مصرف مواد مخدر را کنار می گذارد ، حالش خوب نمی شود و به تعادل نمیرسد حتی پس از گذشت مدت طولانی ، چرا این فرد دیگر مثل سابق قادر به ادامه زندگی و انجام درست مسئولیت های خود نیست، چرا میل و وسوسه مصرف موا مخدر را دارد ، چرا ؟

 پس از تحقیق و بررسی های گسترده ، پس از سال ها تجربه اعتیاد و بکار گیری روش های متعدد ، زیر نظر متخصص ترین های این حوزه که بعضا فارق التحصیلان  خارج از کشور نیز بودند و پس از ساعت ها تفکر نظری و کار عملی ، ایشان به این جواب و نتیجه رسیدند: سیستم تولید کننده مواد شبه افیونی و مخدر های طبیعی و درون زای بدن ، یا اندوجنوسEndogenous   که ما در کنگره 60 به آن  سیستم X می گوییم .

 این سیستم دچار اختلال شده  و کارش را درست انجام نمی دهد . عملکرد آن به مواد مخدر بیرونی یا اکسوجنوس Exogenous   که فرد مصرف میکند ، محول شده است و هر وقت که مصرف مواد قطع شود نا کارآیی این سیستم هزار مشکل و اختلال ایجاد می کند ، به این سادگی ها هم راه اندازی نمیشود تازه اگر مواد مخدر به ناگهان قطع شود  خماری شدید ناشی از آن مثل یک ضربه مهلک  چنان شوکی به این سیستم  وارد می کند  که تا آخر عمر هم درست نمی شود .

 وقتی این سیستم درست کار نمی کند :

 اول :  فیزیولوژِی و جسم ، تماماً دچار اشکال میشود از شصت پا گرفته تا موهای سر ، همه و همه ازتعادل خارج می شوند و انواع  واقسام درد ها و بی قراری ها ، از عطسه و خمیازه گرفته تا اسهال و ... به سراغ فرد می آید

 دوم : روان یا مجموعه صور پنهان از تعادل خارج می شود . مصرف کننده مواد مخدر ، وقی مصرفش را قطع میکند  بعد از مسئله فیزیولوژی ، در قست صور پنهان شهر وجود هم دچار اشکال و بهم ریختگی می شود . اما این به هم ریختگی به مفهوم بیمار روانی بودن نیست . خیر ، بیمار روانی به آن مفهوم نیست . چون جسم تعادل ندارد ، روان هم از تعادل خارج شده ، چون مخدر های طبیعی بدن از تعادل خارج شده  ، حالاتی به فرد دست می دهد که شبیه افراد و بیماران روانی است ، مثل افسردگی ، گوشه گیری ....،  ریشه این اختلالات در جسم است نه در روان

سوم : تفکرات و دیدگاه شخص به زندگی نیز دچار تحول و دگر گونی  می شود . البته در جهت منفی . در این حالت شخص هیچ امیدی به زندگی ندارد ، قادر به فکر کردن و تصمیم گرفتن نیست ، قادر به انجام کارها و مسولیت های خود نیست ، همه چیز را چپکی و وارونه می بیند  ، از همه طلب کار و متوقع است و فکر می کند که زندگی بدون مواد مخدر هیچ معنا و مفهومی ندارد و تمام لذت های دنیا و زندگی فقط در  یک  کلمه خلاصه  شده است ( مصرف مواد ) ما در کنگره 60 به چنین وضعیتی  ، جهان بینی افیونی میگوییم .

 

 

زمانیکه موسس کنگره 60 ، مهمترین گره اعتیاد را که تا آن موقع کسی کوچکترین توجهی به آن  نکرده بود ، را یافتند ،  درعمل  یافته های خود را  به اجرا گذاشتند و پس از گذشت 11 ماه از به کار گیری شیوه جدید ، موفق شدند  مصرف مواد مخدر خود را قطع کنند ، با این تفاوت که هیچ یک از مسائل و مشکلات و عوارضی  که در گذشته با قطع مصرف مواد مخدر به سراغ او می آمد ، با استفاده از متدی که بعدها DST   نام گرفت ،   هیچ کدامشان وجود نداشتند و این جای شگفتی بسیار بود که نه از نظر جسمی دچار مشکل بودند ، نه از نظر روانی  و نه از نظر فکری و جهان بینی .

 نویسنده کتاب عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر ، سرانجام پس از سالها مصرف مواد مخدر ، موفق به درمان اعتیاد خود شدند ، بدون هیچ گونه عارضه و بدون  وسوسه و میل مصرف مجدد مواد مخدر . او دریافت که مهم ترین مسئله در درمان اعتیاد ، سیستم X   یا سیستم تولید کنند مواد شبه افیونی و مخدر های طبیعی جسم است که تعادل تمام ابعاد وجودی انسان شامل جسم ، روان ، جهان بینی را در بر میگیرد . اینجا بود که ایشان کشف و یافته خود را در قالب یک مقاله علمی به  اولین کنگره پزشکی و سراسری راهکارهای  درمان اعتیاد در دانشگاه علوم پزشکی  زاهدان ارائه نمودند و مقاله فوق در این کنگره پذیرفته شد .

 این مقاله به  صورتی بسیار ساده ، صورت مسئله بیماری اعتیاد را تشریح می کند و می گوید بیماری اعتیاد و یا مصرف مواد مخدر و وابستگی به آن ، در سه بخش مهم شهر وجودی انسان اختلال و تخریب ایجاد میکند . جسم ، روان ، جهان بینی  .

 در قسمت جسم ، سیستم تولید کننده مواد شبه افیونی یا مخدر های طبیعی  یا درون زا و یا مطابق با  اصطلاحات  پزشکی ، نورو ترانسمیتر ها و میانجی های عصبی  و شیمیایی  مثل دینورفین – اندورفین- انکفالین- دوپامین -  سروتوئین ، استیل کولین و همچنین هورمون های درونریز مثل اپی نفرین ، ملاتونین ، آدرنالین و ... دچار اختلال شده و تولیدشان به ورود مواد مخدر بیرونی مثل تریاک – هروئین- شیره-کراک-شیشه- و غیره وابسته است و به عبارتی ، مخدرهای بیرونی ، جایگزین مخدرهای درونی شده است  .

 جامع ترین و کامل ترین و شاخص ترین تعریف برای بیماری اعتیاد از نقطه نظر فیزیولوژی همین مسئله است یعنی جایگزینی .جایگزینی مواد مخدر بیرونی  یا مصنوعی به جای مخدر های طبیعی جسم .

در قسمت روان ، ریشه تمام اختلالات ، در جسم و عدم تعادل جسمی و جهانبینی  می باشد و با به تعادل رسیدن جسم  و جهانبینی ، روان نیز در شرایط  مطلوب خواهد بود .

در قسمت جهان بینی و تفکرات نیز به موازات به تعادل رسیدن جسم و روان می توان با آموزش ، این قسمت را نیز به تعادل رساند به گونه ای که اثری از تفکرات منفی ناشی از مصرف موا مخدر و جهان بینی افیونی باقی نماند .

 

 

مهندس حسین دژاکام صورت مسئله اعتیاد را در قالب یک مثلث به نام مثلث درمان اعتیاد تنظیم نمودند

جسم –روان – جهانبینی     .Physiology _ Sickology _ Ideology

امروز ، نزدیک به 14 سال از آن زمان می گذرد و هزاران نفر از گوشه و کنار کشور که مصرف کننده انواع مواد مخدر بوده ند به کنگره 60 مراجعه نموده و با استفاده از متد DST  و با داروی اپیوم یا اپیوم تینکچر OT به درمان قطعی اعتیاد رسیدند .  آنها پس از درمان کامل و قطعی کوچکترین عارضه ای ندارند .لازم به ذکر است که این روش ، بهترین ، کاملترین ، کم عارضه ترین ، سالمترین و با راندمان ترین داروی درمان اعتیاد را اپیوم تینکچر Opiumtinctur یا OT  یا شربت تریاک می داند .

امروزه مهمترین مسئله در روش های مختلف درمان اعتیاد ، کریوینگ  یا ولع مصرف مواد مخدر و ریلپس یا بازگشت به مواد مخدر است در حالی که مصرف کنندگان مواد مخدر که با روش درمان DST کنگره 60 به درمان و رهایی رسیده اند ، کوچکترین وسوسه و به قولی کریونیگ ندارند و ریلپس یا بازگشتی نیز در کار نیست .

در حال حاضر این روش  که بر اساس مقاله صورت مسئله اعتیاد طراحی شده است ، مورد توجه بسیاری از محققان  و متخصصان حوزه اعتیاد و درمان در داخل و خارج از کشور قرار گرفته و در قالب  طرح های تحقیقاتی در بسیاری از مراکز تخصصی مطرح و حتی  آزمایش مدل جانوری آن نیز با موفقیتی باور نکردنی انجام شده است . این روش می رود تا به زودی در تمام دنیا به عنوان الگوی جهانی ، ارائه و پذیرفته شود .﴿جهت مشاهده اصل مقاله صورت مسئله اعتیاد به نوشتارهای كنگره در سایت مراجعه نمایید

 با سپاس از بنیان کنگره 60 و مبتکر روش درمان تدریجی اعتیاد و کاشف صورت مسئله اعتیاد .

 با احترام ، مسافر علی خدامی

منبع: وبلاگ اتیه سبز

برچسب ها: کنگره 60 ، درمان اعتیاد ،
آخرین ویرایش: یکشنبه 31 شهریور 1398 08:07 ق.ظ

 
چهارشنبه 3 مهر 1398 11:55 ب.ظ
بسیار عالی بود
چهارشنبه 3 مهر 1398 11:55 ب.ظ
بسیار عالی بود
چهارشنبه 3 مهر 1398 11:55 ب.ظ
بسیار عالی بود
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic