دستور جلسه این هفته : مرزبان ، اسیستانت ، ایجنت

سه شنبه 16 مهر 1398 03:02 ب.ظنویسنده : همسفر محبوبه

 
کنگره 60 ، مرکزی علمی و تحقیقاتی و سازمانی مردم‌نهاد است که در حوزه کاهش آسیب‌های ناشی از مصرف مواد مخدر و اعتیاد فعالیت می‌کند و در سال 1378 توسط مهندس حسین دژاکام پایه‌گذاری و تأسیس شد . یافته‌های علمی و تجربی در 17 سال تحقیقات میدانی ، کنگره 60 را به یکی از پیشگامان ارائه‌کننده نظریه‌ها و روش‌های کاملاً علمی در حوزه درمان اعتیاد در دنیا تبدیل کرده است به‌گونه‌ای که امروزه اکثر متخصصان حوزه درمان اعتیاد اذعان می‌کنند که متد کنگره 60 در درمان اعتیاد ( DST ) با داروی OT یکی از کامل‌ترین روش‌های درمان اعتیادت در جهان می‌باشد .

این موفقیت‌ها روی کاغذ نیست ، بلکه شمار زیادی از مصرف‌کنندگان انواع مواد مخدر سنتی ، صناعی و شیمایی است که توانسته‌اند اعتیاد خود را درمان کنند آن‌هم درمان قطعی و برای همیشه.

کنگره 60 همان‌گونه که درزمینهٔ درمان اعتیاد مبتکر و ارائه‌کننده متد بسیار موفق DST بوده است ، در ساختار درونی و ازنقطه‌نظر چارت سازمانی و نحوه اداره این سازمان مردم‌نهاد ، طرح‌های بسیار مبتکرانه و جالبی را ارائه کرده است که شاید در جای دیگری نظیر آن را نیابیم .

اعضای کنگره 60 و اداره‌کنندگان این سازمان مردم‌نهاد ، افرادی هستند که درگذشته مصرف‌کننده مواد مخدر بوده  و هرکدام برای به هم ریختن یک خانواده و یک محله کافی بوده‌اند ، اما چه شده است که اکنون در کمال آرامش و احترام و درنهایت نظم و برنامه‌ریزی در قالب‌های اداره‌کننده کنگره 60 جای می‌گیرند و به بهترین شکل ممکن کار خود و وظیفه و خدمت خود را انجام می‌دهند ،آن‌هم به‌دوراز هرگونه بی‌نظمی .

سیستم اداره کنگره 60 به‌گونه‌ای است که تمامی برنامه‌ها ، کلاس‌ها ، مراسم ، جشن‌ها ، تولدها ، و به‌طورکلی تمامی امور ، رأس ساعت مقرر،  بدون تأخیر انجام می‌شود.  به‌عنوان‌مثال  کلاس‌های درمان گروهی و کارگاه‌های آموزشی کنگره 60 در سراسر کشور  و در اکثر نمایندگی‌های کنگره ساعت 5 بعدازظهر آغاز می‌شود . کنگره 60در طول سال بیش از 5 هزار جلسه و کارگاه آموزشی برگزار می‌کند ، آیا تابه‌حال شنیده‌اید که یکی از کلاس‌ها با ده دقیقه تأخیر برگزار شود ؟ برگزارکنندگان این جلسات و کلاس‌ها ، همان مصرف‌کنندگان مواد مخدر هستند که زمانی کسی برای آن‌ها ارزشی قائل نبود . همان افراد بی‌نظم و بی‌مسئولیت . معجزه کنگره 60  تنها به درمان قطعی اعتیاد ختم نمی‌شود ، بلکه بخش عظیمی از این معجزه در پرورش انسان سالم و صالح است ، انسان منظم و باانضباط است . انسانی که نظم سرلوحه امورات زندگی او است. آن‌هم انسانی که زمانی در قعر تاریکی اعتیاد بوده است .

روزهای جمعه در پارک طالقانی تهران شاهد برگزاری مسابقات المپیاد ورزشی کنگره 60 هستیم که نزدیک به 9 ماه طول می‌کشد و در طول این مدت ، صدها مسابقه و بازی گروهی در 15  رشته ورزشی و با حضور صدها ورزشکار که رها یافتگان از دام اعتیاد هستند برگزار می‌شود . آیا تابه‌حال اتفاق افتاده است که حتی 1 روزبه دلیل بدی هوا ، باران ،  برف ، و یا به هر علت دیگری ،  مسابقات برگزار نشود ؟

این‌ها بخش کوچکی از شگفتی‌های اداره کنگره 60 است که توسط خود اعضای کنگره 60 صورت می‌گیرد . وقتی به این موضوعات فکر می‌کنیم دوست داریم از صمیم قلب و با تمام وجودمان به کسی که طراح ساختارهای کنگره 60 می‌باشد ، یعنی مهندس حسین دژاکام ، تبریک بگوییم ، او در شرایطی کنگره 60 را بنا نهاد که هیچ‌کدام از ما در کنگره نبودیم ، نه راهنمایی بود و نه مرزبانی ، نه کلاسی بود و نه کارگاهی ،  نه مسافری بود و نه همسفری . نه دیده‌بانی بود و نه ایجنت و شورایی ، او تنهای تنها ، باقوت گرفتن از قدرت مطلق کار خود را آغاز کرد ، در اولین جلسه کنگره 60 فقط تعدادی که شمار آن‌ها به انگشتان دست هم نمی‌رسید و همگی مصداق کامل واژه حال خراب بودند ، حضور داشتند . نگهبان کنگره 60 از این نقطه حرکتش را آغاز کرد و در ادامه ، با تبدیل این انسان‌ها به انسان‌هایی  درمان شده و رها یافته و در ادامه با کادر سازی و طراحی ساختارهای مدون ، نوشتارها ، چگونگی برگزاری کلاس‌ها ، طراحی ساختار آموزشی ، کمک راهنما و راهنما ، نگهبان جلسه ، دبیر ، استاد و در ادامه تشکیل کنگره دیده بانان و سپس طراحی ساختار مرزبانی و ایجنتی کنگره 60 را به جایگاه امروزی رساندند.

کنگره 60 ازنقطه‌نظر علم سازمان و مدیریت ، دارای چارت سازمانی پیشرفته‌ای است که امورات آن درنهایت نظم برگزار می‌شود .

وظایف صف و ستاد با  دقت  و با نگاه همه‌جانبه ، طراحی و به اجرا گذاشته‌شده است .  محض آشنایی با بعضی از این مسئولیت‌ها در حد امکان به بخشی از آن‌ها اشاره می‌کنیم  .

ایجنت ، اسیستِنت ، ( Assistant ) مرزبان

ایجنت :

درگذشته در هر یک از نمایندگی‌های کنگره 60 ، برای نظارت بر عملکرد مرزبانان ، یکی از دیده بانان به‌عنوان دیده بان رابط حضور داشت . باگذشت زمان و افزایش تعداد نمایندگی‌ها ، نگهبان کنگره 60 ، طرح ایجنت را به کنگره 14 نفره ارائه کردند و این طرح پس از بحث و بررسی به تصویب رسید .

هم‌اکنون در هر یک از نمایندگی‌های کنگره 60 ، در کنار مرزبانان ، یک نفر به‌عنوان ایجنت خدمت می‌کند .

 نشان ایجنت ، شال کرم‌رنگ می‌باشد که حدفاصل شال زرد مرزبانی و شال سفید دیده‌بانی است . ایجنت رابط کنگره دیده بانان و هر یک از نمایندگی‌های کنگره 60 می‌باشد و درواقع راهنمای مرزبانان در اداره امور نمایندگی می‌باشد و بر عملکرد مرزبانان نظارت می‌کند . جهت اطلاعات بیشتر می‌توانید شرح کامل وظایف ایجنت را در جزوه شرح وظایف که در نشریات موجود است ، تهیه و مطالعه فرمایید

اسیستنت :

در سال جاری بنیان و نگهبان کنگره 60 به جهت ارتقا و افزایش راندمان کلاس‌های گروه خانواده ، تصمیم گرفتند به گروه خانواده و همسفران استقلال بیشتری بدهند به‌نحوی‌که این گروه در اداره امور خود اختیار بیشتری داشته باشد و بتواند نظارت بیشتری بر گروه خانواده در نمایندگی‌های مختلف داشته باشد . به همین منظور و طی کلاس‌هایی که  نگهبان کنگره 60 با دیده بان گروه خانواده ( سرکار خانم آنی ) و دستیارانشان داشتند ، تصمیم گرفته شد برای دستیاران دیده‌بان گروه خانواده از واژه اسیستنت استفاده  می‌شود .  ( تلفظ درست این واژه با کسره ت خوانده می‌شود ) جایگاه اسیستنت در سطح جایگاه ایجنت می‌باشد اما فقط در گروه خانواده . به این صورت که هر دو یا سه شعبه ، یک نفر اسیستنت از طرف دیده‌بان خانواده‌ها بر امور همسفران در آن شعبه نظارت می‌کند و مرزبانان گروه خانواده از طریق اسیستنت با دیده‌بان گروه خانواده سرکار خانم آنی در ارتباط هستند . لازم به ذکر است که از واژه اسیستنت برای دستیاران سایر دیده‌بانان استفاده نمی‌شود و این واژه فقط برای دستیاران سرکار خانم آنی دیده‌بان محترم گروه خانواده و همسفران خانم می‌باشد .

مرزبان :

طراحی ساختار مرزبانی و لژیون مرزبانان در کنگره 60 به سال 1381 برمی‌گردد. تا آن موقع مسئولیت اداره نمایندگی‌ها به عهده دیده‌بانان و نگهبانان جلسات در نمایندگی‌ها بود . در آن زمان جلساتی تحت عنوان جلسه هماهنگی نگهبانان برگزار می‌شد که تقریباً مسائل مربوط به نمایندگی در آن جلسه مطرح می‌شد . به دلیل مشکلاتی که در آن زمان مطرح بود ، ساختار مرزبانی توسط نگهبان کنگره 60 طراحی و در شورای دیده‌بانان به تصویب رسید و اولین گروه مرزبانان درکنگره 60 در آذرماه 1381 در نمایندگی انقلاب  فعالیت خود را آغاز نمودند .

طراحی ساختار مرزبانی  یکی از حرکت‌های بسیار ثمربخش در کنگره 60 بود که برکات بسیاری را برای کنگره 60 به ارمغان آورد .مرزبانان اداره‌کنندگان نمایندگی‌های کنگره 60 هستند که در اداره امور داخلی نمایندگی مستقل هستند اما در خط‌مشی کلی ، تابع مرکز می‌باشند. مرزبانان حافظ و نگهبان مرزهای علمی و معنوی شامل اصول ، قوانین و حرمت کنگره 60 در نمایندگی خود هستند . مرزبانان مسئول مستقیم کیفیت آموزشی و آمار رها یافتگان نمایندگی خود می‌باشند . مرزبان آن‌همه ساله توسط آرای مستقیم اعضای هر نمایندگی برای مدت 15 ماه انتخاب می‌شوند .

کنگره مرزبانان هر نمایندگی ، شامل 7 نفر مرزبان است که 5 نفر از آن‌ها از گروه آقایان مسافر و 2 نفر از کنگره همسفران یا خانواده‌ها می‌باشند که البته در بعضی از نمایندگی‌ها ممکن است کمتر و یا بیشتر از این تعداد باشد . هر یک از نمایندگی‌های کنگره 60 دارای ایجنت نیز می‌باشد که این شخص ، ناظر بر  عملکرد مرزبانان است تا مرزبانان اصول و قوانین کنگره 60 را به‌خوبی اجرا نمایند .

بعد از طراحی و به وجود آمدن ساختار مرزبانی در کنگره 60 ، نمایندگی‌های مختلف کنگره ، پیوسته در حال ارتقا و پیشرفت بوده و همه ما شاهد هستیم که هرسال با روی کار آمدن مرزبانان جدید، گویی روح تازه‌ای در هریک از نمایندگی‌های کنگره 60 دمیده می‌شود که حقیقتاً در ارتقای نمایندگی در تمامی سطوح ، نقش بسیار تعیین‌کننده‌ای دارد.

نشان مرزبانی در کنگره 60 ، شال زردرنگ می‌باشد و مرزبانان پس از کسب آرای لازم ، پیمان مرزبانی خود را امضا می‌کنند .

 ما ، اعضای کنگره 60 آموخته‌ایم که در تمام امور با مرزبان ، اسیستنت و ایجنت نمایندگی خود هماهنگ باشیم و به گفته‌های آن‌ها توجه نماییم و از آن‌ها حرف‌شنوی کامل داشته باشیم . این مهم نشان‌دهنده سطح آگاهی ، دانایی و تعادل ماست . بی‌توجهی به این مسئله ، یکی از مصادیق بارز بی‌تعادلی و عدم آگاهی از قوانین کنگره 60 است . زیرا آن‌ها با تمام وجود به ما و به کنگره 60 خدمت می‌کنند ، مرزبان کشیک از 9 صبح تا 9 شب در خدمت کنگره و اعضای کنگره است. برای من ، برای تو ، و برای تمام آن‌هایی که خواستار رهایی از دام اعتیاد هستند و آن‌هایی که درراه‌اند .

 همان‌طور که در پیام بنیان و نگهبان کنگره 60 برای این هفته آمده است ، ما اعضای کنگره 60 همه باهم در این هفته از مرزبانان ، اسیستنت و ایجنت نمایندگی خود قدردانی و سپاسگزاری می‌نماییم ، زیرا آموخته‌ایم که لم یشکرالمخلوق ، لم یشکرالخالق . اگر از انسان‌هایی که به ما خدمت می‌کنند تشکر و قدردانی ننماییم ، یعنی تشکر و شکرگزاری از خداوند را نیاموخته‌ایم . بر همه ما فرض است که در این هفته با دادن پاکت از این عزیزان قدردانی به عمل آموریم و نشان بدهیم که آن‌ها را می‌بینیم و قدردان خدمات آن‌ها هستیم .

 پیام بنیان و نگهبان کنگره 60 برای هفته مرزبان ، اسیستنت و ایجنت :

هفته ایجنت ، اسیستنت و مرزبان مبارک و پر شگون باد .

همه برای یک نفر و یک نفر برای همه . همه باهم در این هفته از ایجنت ، اسیستنت و مرزبانان خود قدردانی و سپاسگزاری می‌کنیم .

با احترام ، نگهبان کنگره 60 ، شهریورماه 94

 

با احترام ، مسافر علی خدامی

 

منبع: وبلاگ آتیه سبز

آخرین ویرایش: سه شنبه 16 مهر 1398 03:08 ب.ظ

 
پنجشنبه 18 مهر 1398 06:03 ق.ظ
سلام وخسته نباشید مطلبی بسیار آموزنده وزیبا بود این هفته رابه خانواده بزرگ کنگره ۶۰تبریک می گویم امیدوارم برای همه میمون وپر شگون باشد
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات