برداشت از از سی دی اضافه وزن3

پنجشنبه 18 مهر 1398 06:23 ق.ظنویسنده : همسفر محبوبه

 
به نام قدرت مطلق الله 
دراین سی دی به ساختمان جسم پرداخته می شود باید دانست که برای حل مشکلات جسم واضافه وزن اول باید صورت مسئله رامشخص کنیم وبعد آن را حل کنیم. مشکلات چاقی از زمانی آغاز می شود که به زانوها و مچ پا و ستون فقرات آسیب می زند وسلامتی انسان را به خطر می اندازد اما چیزی راکه ما از بیرون می بینیم تنها داشتن شکم یا پهلو است درواقع آنچه ما می بینیم مقدار کمی از چربی است و مانند یک کوه که از آب آمده بیرون یک مقدارش بیرون هست باقی آن زیر آب است در اینجا چاقی نیز مقداری به صورت شکم وپهلو بزرگ بیرون است باقی در داخل بدن است که ما نمی بینیم و نمی دانیم چطور به بدن آسیب وارد می کند و قفسه سینه، شش ها، ریه ها و قلب را تحت فشار قرار می دهد مثلا وقتی کمی راه می رویم به تنگی نفس می افتیم. 
بعضی ها جسم انسان را یک مجسمه می دانند که می خواهند با عمل های پیکر تراشی ویاقرص های لاغری این مشکل را حل کنند ولی نمی دانند چه بدبختی و بیچارگی برسرخود می آورند با برداشتن چربی پوست به گوشت نمی چسبد و یا اگر بعد مدتی هم بچسبد پوست دچار چروک می شود ما باید کم کم با سیستم بدن آشنا شویم واین مشکل را حل کنیم.
  باید حتما صبحانه را بخوریم زیرا نخوردن صبحانه با چاقی رابطه ی معکوس دارد. ما باید از تمام مواد غذای استفاده کنیم ولی از غذاهای فرآوری شده کمتر استفاده کنیم باید بدانیم چربی ها وکربوهیترادها پروتئین ها چه هستند، اگر بخواهیم کاهش وزن داشته باشیم باید هفته ای 4 یا 5 روز صبحانه تخم مرغ آب پز بخوریم چون کالری کمی دارد ولی جلوی گرسنگی را می گیرد و حتما قبل از غذا سالاد بخوریم چون دارای ویتامین ها واسید آمینه وفیبر است. 
درمورد سوخت وساز وآسیاب کردن مواد غذایی در دستگاه گوارش توضیح دادیم حال می خواهیم بدانیم سیستم گوارش از چه قسمت هایی تشکیل شده است ؟ 
سیستم گوارش شامل مری، معده،روده کوچک، روده بزرگ است برای هضم و جذب، مواد غذایی به سه دسته تقسیم می شوند که چربی ها، کربوهیدرات ها ، پروتئینها بودند که بدن انسان به آنها نیاز دارد حال کربوهیتراد چه هست؟ 
موادی که دارای کربن واکسیژن وهیدروژن باشند راکربوهیدرات می گویند مثل قندها نشاسته ها وفیبرها که درغلات وسبزیجات ومیوها یافت می شود:کربوهیدرات ها منبع اصلی انرژی بدن هستند و به دو گروه تقسیم می شوند کربوهیدرات های خوب وبد اون مواد غذایی که فرآوری شده ودست کاری شده هستن را کربوهیدرات های بد می گویند مثل بیسکوییت وسوسیس وآنهایی که سالم وطبیعی هستن مثل آردگندمی که سبوس دار هست وغلات و مغزها و انواع لوبیاها را کربوهیدرات خوب می گویند که دارای ارزش غذایی هستند.
 فیبر غذایی یک ماده ی مغزی با پایه ی گیاهی است که نوعی کربوهیدرات است و درسبزیجات وغلات ومیوه ها وجود دارد فیبر درمعده شکسته و خورد نمی شود و به جزئیات تقسیم نمی شود وحجم می آورد که برای دستگاه گوارش مفید است درحقیقت اصطلاح فیبر خوراکی به بخش های غیر قابل هضم خوراکی وگیاهی اطلاق می شود فیبرها موادی که می خواهند داخل روده بزرگ دفع شود حجم وقوام می دهد تا نرم تر شوند و آسان تر دفع شود وخیلی ازبیماری های روده بزرگ مربوط به تغدیه ماست که به فیبرها توجه نمی کنیم و دچار این بیماری ها مثل کلون وکلیپ هیمورئید می شویم حال می رسیم به پروتئین ها پروتئین ها چی هستند؟ 
بیست درصد بدن مارا پروتئین ها تشکیل داده اند پروتئین ها ازاسید آمینه تشکیل شده اند بخش بزرگ از مولکولهای ماهیچه ها وبافت ها ازاسید آمینه تشکیل شده اند اسید آمینه بر کارکرد اندام ها و غدد، تاندوم ها، عروق ، التیام زخم ها بسیار ضروری هستند اسید آمینه ها مثل حروف الف با ب در کنارهم قرارگرفتن در بدن انواع پروتئین ها را می سازند که با آنها استخوان ، ناخن،دندان،یا مغز ساخته می شود بدن ما وقتی می خواهد خودرا بسازد نیاز به اسید آمینه دارد اسید آمینه ها و پروتئین ها به دو گروه تقسیم می شوند ضروری وغیر ضروری ضروری که ازطریق مصرف خوراکی ها به بدن می رسد وغیر ضروری را هم که بدن در داخل خودش میسازد واگر در رژیم غذای ما کمبود پروتئین باشد بدن به ناچار به تجزیه پروتئین های داخل بدن مثل ماهیچه ها می پردازد تا مهم ترین پروتئین مورد نیاز خود را بسازد.
از جمله مواد غذای سرشار از پروتئین ها می توان از گوشت، تخم مرغ، فرآورده های لبنی جگر، گل کلم خوراکی های سرشار از اسید آمینه مثل بادام، کلم، نارگیل، کرفس، زنجبیل، کاهو، اسفناج نام برد.

نمونه سوالات:

1- اعضای سیستم گوارش را نام ببرید؟ 
مری، معده، روده بزرگ و روده کوچک
 ۲- کربوهیدرات چیست؟ 
موادی که شامل کربن،هیدروژن واکسیژن باشند را کربوهیدرات می گویند 
۳- فیبر غذایی چیست؟
یک ماده ی مغذی با پایه ی گیاهیست این ماده نوعی کربوهیدرات هست اما برخلاف کربوهیدرات ها ی دیگر نمی توان آن را به مولکول های قندی قابل حل شکست، ازاین رو فیبر درحقیقت دست نخورده ازمجاری گوارش عبور می کند و وارده روده بزرک می شود 
۴-چند درصد بدن را پروتئین ها تشکیل داده اند؟
 20% 
۵-پروتئین ها از چه موادی تشکیل شده اند؟
مولکولهای که اسید آمینه نام دارند
 ۶-چرا باید قبل از غذا ازسالاد استفاده کنیم ؟
چون تمام ویتامین ها واسید آمینه وفیبر در ان موجود است 
۷-نخوردن کدام وعده غذایی با چاقی رابطه ی معکوس دارد؟
 صبحانه
با احترام همسفر معصومه

آخرین ویرایش: پنجشنبه 18 مهر 1398 11:50 ق.ظ

 
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات