برداشت از سیدی

شنبه 12 بهمن 1398 09:07 ب.ظنویسنده : زهره فرهنگیان

 
به نام قدرت مطلق الله
برای پی بردن به بیکران تمنای دل باید باشد.
آگاهی و دانش ما بطور کلی نسبت به جهان هستی و جهان بیکران و آن چه که در زاویه دید ماست و آنچه که در زاویه دید ماست و آنچه که قابل دیدن نیست بسیار کم است ولی در حال تکامل است مثل متد D.S.D که در حال کامل شدن است . ما حتی مفاهیم دینی خودمان را بطور کامل درک نکرده ایم خداوند در سوره محمد مثال از جنت و جهنم زده است این دو را به صورت تمثیل در این سوره عنوان کرده است برای درک راحت تر مطلب اما اشتباه ما و بزرگان ما در این است که مثال و تمثیل را موضوع اصلی عنوان کرده ایم.
و این تمثیل از کجا برگرفته شده است ، از حس، ما انسان ها وقتی یک چیزی را حس میکنیم و می خواهیم تعریف کنیم و مسئله محسوس را به معقول تبدیل کنیم از مثال استخاره میکنیم .
حس در انسان گیرنده است و برای دریافت و درک هر مطلبی باید گیرنده آن در انسان باید وجود داشته باشد.
و برای این که این گیرنده قوی شود باید انسان به تزکیه و پالایش بپردازد. همان گونه که هر موجودی از اعضای گوناگون آفریده شده است محتویات پیکره سایه هر موجود جاندار و بی جان هم همان گونه است، ماپیکره بعدی را بحث سایه می گوییم و هر گاه انسان در سایه باشد دیگر ستیه ها را نمیبیند و برای اینکه قادر به دیدن سایه ها باشد اول باید حس و جاذبه آن تغییر کند همانگونه که چشم ضعیف نمی تواند ببیمد ولی با نمره عینک مطلوب قادر به دیدن می شود حس هم باید قوی شود تا سایه ها را ببیند و نتیجه این که ما به این باور برسیم که خیلی چیز ها وجود دارد ولی ما حسی نمی کنیم و نباید خیلی شتاب زده با این موضوع برخورد کنیم چون چیزی جز دیوانگی برای ما ندارد و تنها چیزی برای ماست حرکت در صراط مستقیم است و به تزکیه و پالایش خودمان بپردازیم و از ضد ارزش ها دوری و به ارزشها بپردازیم، و به زندگی دنیای خود بپردازیم چرا که پایه های آخرت در این زندگی دنیا است.
سوالات سی دی بیکران ۲
۱-حس همانند چیست و چگونه است؟
حس همانند خداوند است و در هستی و نیستی موجود و در روئیت ناپذیر اما هم نام خودش قابل حس است.
۲-فرضیه تکامل چیست ؟
هر چیزی در این هستی در حال تغییر شکل و به سمت کامل شدن در حرکت است.
۳-برای اینکه یک مسئله محسوس را به معقول تبدیل کنیم چه باید کرد؟
وقتی یک چیزی را حس میکنیم برای این که قابل درک و عقلانی باشد می توانیم از مثال یا تمثیل استفاده کنیم.
۴-اگر حس در انسان قوی شود چه می شود؟
اگر انسان ظرفیت کافی را نداشته باشد دچار جنون و دیوانگی می شود و اگر ظرفیت کافی را داشته باشد همانند مولانا، سهروردی کشف شهور می تواند انجام دهد.
۵-حس را چگونه می توان تغییر داد و قوی کرد؟
با تزکیه و پالایش و در صراط مستقیم حرکت کردن و از ضد ارزش ها دوری کردن و پرداختن به ارزش ها.
با احترام همسفر مژگان

آخرین ویرایش: شنبه 12 بهمن 1398 09:51 ب.ظ

 
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic